Dobre Sąsiedztwo
społeczność ludzi podobnie czujących
To projekt, o którym rozmawiamy odkąd się poznaliśmy.
Na początku nie miał nazwy ani formy.
Był po prostu czystym wewnętrznym wołaniem.
To przede wszystkim grupa rodzin mieszkających ze sobą w sąsiedztwie, wspierających się nawzajem dzięki własnym talentom i chęciom.
To społeczność, dla której oczywiste jest dbanie o środowisko i prowadzenie zdrowego stylu życia.
To przestrzeń współistnienia wzrastająca dzięki wzajemnemu wsparciu i wymianie.
To miejsce, którego działania dążą do osiągnięcia coraz większej samowystarczalności.

Społeczność
zróżnicowana grupa ludzi
Czujemy, że nasza społeczność to zróżnicowana grupa ludzi. Aby osiągnąć jak największą samowystarczalność, dążymy do dywersyfikacji profesji w każdym gospodarstwie. Dzięki temu możemy wymieniać między sobą usługi i produkty. Wspieramy siebie ale też inne podobne społeczności, z którymi chętnie wchodzimy we współpracę na zasadzie wymiany. W zależności od areału, którym dysponujemy staramy się budować siedliska na około 1-hektarowych działkach w zależności od potrzeb gospodarstw. Dodatkowo posiadamy ziemie rolne pod większe uprawy, w których każdy będzie mógł uczestniczyć i czerpać z tego korzyści.
W zależności od miejsca, w którym stworzymy naszą społeczność, będziemy dopasowywać model działania gospodarstw tak, aby rozwijać się w kierunku samowystarczalności.
Przykładowy projekt społeczności dla siedlisk na działce powyżej 10 hektarów:
Rodzina - profesja typowo rolnicza - posiada uprawnienia rolnicze, maszyny rolnicze i know-how dot. upraw - co roku uprawiają zboża, z których przygotowują mąkę dla całej społeczności + inne uprawy
Rodzina - wioskowy wypiekacz chleba :) - posiada duży piec chlebowy i wypieka chleby dla całej społeczności
Rodzina - pszczelarze - posiadają ule, dzięki którym zapylane są wszystkie ogrody i uprawy, jeśli tego wymagają, przekazują miód dla całej społeczności
Rodzina - kury / kozy / inne - posiadają zwierzęta, zaopatrują społeczność w jaja i mleko
Rodzina - zielarze - posiadają suszarnie do ziół i znają się na ziołach, idealnie, jeśli znają się na ziołolecznictwie, zaopatrują społeczność w ziółka
Rodzina - “złota rączka” - posiadają warsztat narzędziowy, są w stanie prawie wszystko naprawić, odrestaurować, wykonywać proste budowy
Rodzina - ED - zajmuje się organizacją przedszkola i/lub szkoły dla dzieci
Rodzina - artystyczna - posiadają instrumenty muzyczne, malarskie, organizują wydarzenia artystyczne
Poza tym, każda z rodzin ma swój własny ogród i /lub sad owocowy.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|---|---|
![]() |
Dobre sąsiedztwo
Dobre sąsiedztwo jest dla nas naprawdę bardzo ważne. Na tych założeniach tworzymy cały projekt.
A założenia są proste :)
Mieszkamy koło siebie, wspieramy się w różnych działaniach.
Nie ma sztywnych zasad, liczy się otwartość i wzajemne zaufanie.
To tak jakby losowo wybraną wieś w Polsce zamieszkali podobni sobie ludzie, których łączy coś więcej niż człowieczeństwo. To rodzaj społeczności jakie żyły wieki temu.
Każdy utrzymuję siebie i swoje gospodarstwo. Jeśli chce to wspólnie działa z innymi dla dobra wspólnego.
Normą jest wzajemne wsparcie i pomoc (np. wzajemna opieka nad dziećmi czy zwierzętami, pomoc w remontach itd.)
Zamiast wysokich płotów i tuji tworzymy relacje i mamy wspólne obszary aktywności artystycznych i fizycznych.
Jesteśmy zgodni w sprawach, które są dla nas absolutnie podstawowe.
To taki oddolny ruch, wszyscy sobie równi, nie ma liderów, nie ma guru i przewodników.
Wszyscy jesteśmy sołtysami :)
Żyjemy w zgodzie z naturą, na tyle na ile się da.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|---|---|
![]() |