• Moon

DIY - jak zbudować własną stronę www?

Krok po kroku, czyli jak się przygotować, jak zbudować własną stronkę i ile to kosztuje?


Słowem wstępu

Stronę, którą właśnie odwiedzasz zbudowaliśmy sami. Początkowym zamysłem dla niej było stworzenie strony domku, który właśnie budowaliśmy. Naszym zamiarem było promowanie naturalnego budownictwa i mobilnych domków oraz pokazanie, jakie są możliwości. W trakcie prac nad stronką uświadomiliśmy sobie, że jest więcej tematów, które chcielibyśmy poruszyć i że jesteśmy w trakcie prac nad kilkoma ważnymi dla nas projektami. Zastanawialiśmy się jak to wszystko połączyć...


Krok 1 - Nazwa i domena

Zaczęliśmy od wymyślenia nazwy dla naszej stronki. Ponieważ każdy z naszych projektów łączy się z chęcią dążenia do samowystarczalności, uznaliśmy, że na ten moment jesteśmy jeszcze na etapie wystarczalności (przeczytaj jak zminimalizować swoje wydatki i chęć posiadania coraz większej liczby rzeczy). Czyli mamy tyle wszystkiego, ile potrzebujemy mieć. Tyle ile nam wystarcza :) Sprawdziliśmy czy domena o tej nazwie jest dostępna i ile kosztuje. Skorzystaliśmy z portalu nazwa.pl i wykupiliśmy domenę o nazwie wystarczalny.pl


Krok 2 - Gdzie zbudować stronkę www?

Jest kilka opcji do wyboru. Można zatrudnić specjalistę lub zrobić to samemu korzystając z jednego z kreatorów stron www. My skorzystaliśmy oczywiście z darmowego kreatora. Oboje mieliśmy już jakieś doświadczenie w tym temacie, Mateusz korzystał już kiedyś ze strony wix.com, ja natomiast z wordpress.com. Oparliśmy się na doświadczeniu i wybraliśmy wixa do budowy tej stronki. Wydaje nam się być łatwiejszy i czytelniejszy w obsłudze.


Krok 3 - Projektuj sam lub wybierz szablon.

Wchodząc na stronkę wix'a od razu masz odnośnik do budowy strony. Klikając w niego rozpoczynasz pracę nad własną stronką.

Najpierw odpowiadasz na pytanie:

Powiedzmy, że wybrałeś "Uroda i zdrowie". Następnie masz wybór:

Możesz wybrać opcję jeden (my tak zrobiliśmy w przypadku budowania tej stronki). Wówczas odpowiadasz na kilka dodatkowych pytań oraz wybierasz elementy, które chciałbys umieścić na stronie, a wix dostosowuje projekt do Twoich potrzeb. Przykładowo:

Następnie dodajesz nazwę dla swojej strony / firmy:

Uzupełniasz informacje, jeżeli już je posiadasz:Wybierasz motyw, który Ci się podoba:

I otrzymujesz kilka propozycji stron do wyboru:

Wybierasz projekt i zaczynasz sam budować własną stronkę:

Dalej to czysta przyjemność tworzenia samemu :)

Lub wcześniej wybierasz drugą opcję tworzenia strony w edytorze:

Wybierasz gotowy szablon, który Ci się podoba, przykładowo:

I edytujesz stronkę zmieniając jej treści na własne.


Krok 4 - Publikacja strony


18 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie