Wystarczalny domek

naturalny, mobilny, samowystarczalny

W marcu 2020 roku pod wpływem sytuacji, która wydarzyła się na świecie wpadliśmy na pomysł budowy naturalnego domku na naczepie tira. Od tego pomysłu, poprzez własnoręcznie spisany projekt, aż po budowę i montaż, dzięki pomocy przyjaciół oraz rodziny, nasz pomysł szybko się urzeczywistnił.

NATURALNY – dlatego, że nasza rodzina ceni sobie zdrowy styl życia w zgodzie z  naturą. 

Zbudowaliśmy domek z naturalnych surowców pozyskanych lokalnie.

Powstał on z modułów na bazie drewna i słomy. Elewacja wykonana jest z desek modrzewiowych. Okna i drzwi są drewniane. Wnętrze wykańczamy różnymi gatunkami drewna: dąb, jesion, modrzew, do tego tynki i farby gliniane.

Ograniczamy produkcję śmieci. Domek w większości jest kompostowalny.


MOBILNY – Cenimy sobie wolność. Mobilność domku pozwala nam połączyć potrzebę posiadania domu z możliwością jego przewiezienia w miejsce, w którym postanowimy się osiedlić na stałe. W chwili obecnej w związku z rozwijanymi przez nas projektami żyjemy w kilku miejscach na raz. Dom na kołach jest dla nas najlepszym rozwiązaniem w tym czasie.


SAMOWYSTARCZALNY – to taki. który zapewni nam komfortowe warunki mieszkalne w każdym miejscu i o każdej porze. Cenimy sobie niezależność, uważamy, że w obecnych czasach warto rozwijać się w tym kierunku. 

Do produkcji energii elektrycznej będziemy korzystać z paneli fotowoltaicznych i wiatraka/turbiny.

Do ogrzewania wody wykorzystamy piec i/lub kolektor słoneczny.

Do zasilania kuchenki gazowej chcemy użyć przydomowej bio-gazowni.

Wodę będziemy pozyskiwać ze studni i uzdatniać ją poprzez samodzielnie wykonane filtry.

Woda opadowa, odzyskana z dachu będzie wykorzystywana w ogródku jak również i do mycia.

Woda szara będzie oczyszczana i wykorzystywana ponownie w naszym eko-systemie.

Toaleta kompostowa oszczędzi nam wiele litrów wody, a uzyskany z niej kompost wróci do ziemi.

Jeśli chcesz wesprzeć nasz projekt i pomóc nam uczynić domek samowystarczalnym dołącz do naszej zrzutki.

 

Pomysł

to miał być żart :)

Mobilny domek chodził za nami od dawna. Kamper w naszym klimacie, to opcja tylko na sezon. Coraz bardziej popularne w Polsce Tiny House, dla naszej trójki wydawał się za mały. Rozważaliśmy wybudowanie domku na przyczepie rolniczej, ale transport ciągnikiem na dużym dystansie mógłby zająć wiele dni a nawet tygodni. Kiedyś w trasie mijając kolejnego tira rzuciliśmy żartem “a może tu zamieszkamy”, ta myśl została z nami. Kiedy pewnego dnia znajomy kierowca oznajmił, że chętnie sprzeda naczepę od tira, szybko podjęliśmy decyzję. Wtedy jeszcze bez budżetu na ten cel i bez planu rzuciliśmy się na głęboką wodę. Nasze marzenie i determinacja sprawiły, że teraz jesteśmy tutaj, w naszym Wystarczalnym.

IMG_3272.jpg
 

Projekt

zrób go sam

Nasz pierwszy szkic powstał na szybko, na kolanie. Do projektowania domku użyliśmy jednego z wielu dostępnych w sieci programów. Zaczęliśmy od wydzielenia sypialni, kuchni i łazienki. Resztę przestrzeni urządziliśmy według własnych potrzeb. Zdecydowaliśmy się na dwa wejścia do domku i dodatkową przestrzeń z tarasem. Rozważaliśmy kilka wariantów, wstępny projekt był gotowy po kilku dniach.
Powierzchnia użytkowa naszego domku to niecałe 30m2, mogło być więcej, albo mniej, nam tyle wystarcza :)

wystarczalny_domek_rzut_z_góry.png
wystarczalny domek_kuchnia01.png
wystarczalny_domek_wyjście_z_pokoju_dz
wystarczalny_domek_pokój_dziecka01.png
 

Materiał i technologia

przede wszystkim drewno i słoma

Domek zbudowany został z modułów drewniano-słomianych w technologii opracowanej przez Moritza ReichertaFB - Dobry Dom Moritz Reichert.

Ściany, podłoga i sufit są wykonane z modułów, do ich budowy użyliśmy drewna z Izerskich świerków. W słomę zaopatrzył nas sąsiad. Konstrukcję domku wzmacniają ścianki działowe z modrzewia.

 
120128921_244428660324032_15187533586703

Montaż i wykończenie

w rodzinie siła

W procesie budowy domku brało udział wiele osób, głównie rodzina i znajomi.
Pomysł i projekt według Mateo, wykonanie DRESŁOM EKODOMPOL.
Budowa od projektu do stanu surowego zamkniętego to około 4-6 tygodni.
Do wykończenia domku w środku będziemy używać m.in. desek dębowych, modrzewiowych, jesionowych, gliny i farby glinianej. W łazience i kuchni użyjemy ozdobnych kafli, z drugiej ręki :) Budujemy wielkie łóżko z dodatkowymi przestrzeniami magazynowymi pod nim. W pokoju Aurory powstanie nieduża antresola i miejsce do zabawy i nauki dla naszej córeczki. Całość zaprojektowaliśmy sami, bo najlepiej rozumiemy własne potrzeby.